Dacă am stat în Italia 2 ani cu paşaport biometric, am deport?

26 february 2019 293

Bună ziua! Am stat în Italia 2 ani cu pașaportul biometric şi m-am întors în Moldova cu pasaport alb. Este vreun risc să am deport? Vreau să mă întorc în Italia cu pasaport român. Este vreun risc sa am probleme?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Este cel mai probabil că sa va fie aplicat interdicția de a mai intra în Italia pe o anumită perioadă de timp cu pașaportul biometric, deport se aplică în cazul în care sunteți depistată că a-ți încălcat termenul de ședere și astfel se aplică deportul dvs fiind nevoită... mai detaliat să părăsiți Italia.

În privința pașaportului român, ar putea să fie posibil sa călătoriți cu el în Italia, dacă codul personal al dvs este diferit de cel al biometricului.

26 february 2019