Daca dobandesc o casa prin contract de donatie de la un unchi, mai poate cineva pretinde orice fel de drepturi asupra imobilului vizat?

30 october 2020 430

Buna ziua. Daca dobandesc o casa prin contract de donatie de la un unchi, mai poate cineva pretinde orice fel de drepturi asupra imobilului vizat?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Donația este o formă translativa a dreptului de proprietate. Astfel veti deveni proprietar dupa înregistrare la ASP.
Totuși consultați capitolul cu revocarea donației, unchiul fiind in drept sa o facă.
Alta situație este faptul includerii sau excluderea bunului donat din masa succesorală in cazul decesului unchiului, in acest sens e necesar declarație... mai detaliat privind excluderea bunului donat, va puteți consulta la un notar mai in detaliu.

08 november 2020