Dacă în contract este scris că trebuie să lucrez 30 zile după depunerea cererii, am dreptul să lucrez doar 14 zile, conform legii?

12 july 2019 49

Bună ziua. Aş dori să vă cer părerea Dvs. Eu doresc să depun cerere de eliberare de la servciul unde lucrez în momentul de faţă. Am înţeles că, in conformitate cu legea, eu trebuie să lucrez 2 săptămîni după depunerea cererii, însă la mine in contractul de muncă este stipulat că trebuie să lucrez 30 zile după depunerea cererii. Ce are prioritate - contractul meu individual sau Codul Muncii?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Prioritate are Codul Muncii

13 july 2019