Daca infiintez SRL, trebuie sa figurez ca administrator, daca in realitate nu am nevoie de alti angajati?

21 december 2021 40

Buna ziua. Pot infiinta SRL si sa fiu doar eu in calitate de fondator, sa nu mai am alti angajati? Eu prestez servicii de consultanta unei companii in baza de contract. Vreau sa fiu doar fondator si sa ridic dividente. Trebuie neaparat sa fiu si angajat ca administrator sau sa angajez un contabil, iar eu sa raman fondator? Cum e mai corect? Vreau doar sa pot incasa dividente si sa achit la stat tot ce trebuie.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
La înființarea unei companii sunt necesar de a identifica expres cine e fonfdatorul la 100% sau în alte cote daca sunt mai multți și identificat administratorul care poate întruni și calitatea de contabil, mai mult nu e neapărat necesar angajarea altor persoane.
CU condiția că am înțeles întrebarea

22 december 2021