Daca la o intreprindere municipala se reduce o functie

14 february 2019 72

Daca la o intreprindere municipala se reduce o functie, dar persoana care detine functia respectiva nu are varsta de pensie, la ce recompensa poate pretinde?

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Advocate

Liuba, bună ziua!

În conformitate cu prevederile art. 186 din Codul muncii, salariaților concediați în legătură cu reducerea numărului ori a statelor de personal la unitate li se garantează:
a) pentru prima lună, plata unei indemnizaţii de eliberare din serviciu egală cu mărimea sumată a unui salariu mediu săptămînal pentru fiecare an... mai detaliat complet lucrat la unitatea în cauză, dar nu mai mare decît șase salarii medii lunare și nu mai mică decît un salariu mediu lunar.
b) pentru a doua lună, plata unei indemnizaţii de eliberare din serviciu egală cu cuantumul salariului mediu lunar dacă persoana concediată nu a fost plasată în cîmpul muncii;
c) pentru a treia lună, plata unei indemnizaţii de eliberare din serviciu egală cu cuantumul salariului mediu lunar, dacă persoana concediată nu a fost plasată în cîmpul muncii;
În cazul plasării persoanei concediate în cîmpul muncii pe parcursul lunilor indicate la lit.b) şi c), indemnizaţia se va achita pe perioada de pînă la data angajării acesteia.

14 february 2019