Dacă lucrez in afara țării, pensia se calculează în funcție de salariul minim pe economie din tara?

18 november 2019 223

Dacă lucrez in afara țării, pensia se calculează în funcție de salariul minim pe economie din tara?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Daca lucrati in afara tarii penisa in Moldova nu se calculeaza.
Exista state cu care Moldova are incheiate acorduri bilaterale in ceea ce priveste pensiile. Vedeti daca statul unde activati a incheiat cu Moldova un asemenea acord.

19 november 2019