Dacă mă angajez la liceu în funcția de învățător, pot beneficia de îndemnizația ca tânăr specialist?

08 june 2020 122

Bună ziua! Lucrez de 7 ani ca educator la grădiniță. În 2015 am absolvit Universitatea Pedagogica de Stat ”Ion Creangă”, specialitatea Pedagogia Învățământul Primar, frecvență redusă. Anul acesta termin masteratul (cu frecvență la zi). Dacă mă angajez la liceu în funcția de învățător, pot beneficia de îndemnizația ca tânăr specialist? Vă mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Valentina.

Tinerii specialiști pot beneficia de indemnizație dacă respectă condițiile din acest regulament, în special cele de la punctul 5: legis.md/cautare/getResults?doc_id=113849&lang=ro

O condiție esențială este încadrarea într-o instituție de învățământ prin repartizare de către Ministerul Educației, Culturii și Cercetării.

O altă regulă este că indemnizația se achită în primii 3 ani de... mai detaliat activitate. Nu este clar dacă Ministerul va lua în considerare cei 7 ani de activitate în calitate de educator la grădiniță sau nu în legătură cu acest termen de 3 ani. Ar fi cazul să confirmați direct la ei care este practica în astfel de situații: mecc.gov.md/ro/content/informatii-de-contact-0/

15 july 2020