Daca mă dezic de cetățenia moldovenească, in timpul procesului au dreptul să mă ia la armata?

08 june 2019 64

Daca mă dezic de cetățenia moldovenească, in timpul procesului au dreptul să mă ia la armata? Am cetățenie romana și mă pot dezice de cea moldovenească.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Petru.

Obligaţiunea militară este o datorie constituţională a cetăţenilor Republicii Moldova. Renunțarea la cetățenie duce la stingerea respectivei obligații.

Nu pot să vă ia după depunerea cererii de renunțare la cetățenie.

23 september 2019