Daca ma stabilesc impreuna cu copilul peste hotare, cum ramane cu vizitele tatalui?

05 may 2020 392

Buna ziua. Judecata a stabilit domiciliul copilului cu mine. Fostul concubin cere sa ii răspund la apeluri și mesaje cand dorește el sa vadă copilul. El se afla peste hotare. Judecata nu a stabilit ore de întrevedere cu copilul. Dacă plecam peste hotare și stabilesc acolo domiciliul fetei și el ma da in judecata pentru ore de întrevede cu copilul, sunt obligată sa vin in tara sau el trebuie sa vina acolo unde e domiciliat copilul?

Jurist comments 8

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Pentru stabilirea domiciliului minorului peste hotare urmează să obțineți acordul tatălui.
Acordul poate fi înlocuit de hotărîre judecătorească, daca sunt temei.
Instanța nu a stabilit orele de întrevedere cu doar a dispus că domiciliul sa fie cu mama, acest fapt ține de teritoriu MD, iar peste hotare e necesar acordul soțului.

06 may 2020

Poate după 3 luni sa ma dea la poliție pt răpire de minor ?

07 may 2020
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Da

07 may 2020

Pai daca reușesc sa ii fac acte acolo PINA in 3 luni ce poate urma? In Italia pot sa fac permis de ședere și sa o înscriu la școala

07 may 2020

Ce consecințe urmează după ce ma da la poliție ,?

07 may 2020
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Cauză penală, de aceia ar fi cazul sa va asigurați corespunzător în sensul celor sus enunțate

07 may 2020

Urmează cauza penală chiar dacă reușesc sa ii fac actele acolo înainte sa treacă 3 luni ?

07 may 2020
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Problema nu e să reușiți să îi faceți acte ci e vorba de necesitatea acordului tratatului de stabilire a domiciliului minorului peste hotare. După cum am enunțate, în lipsa unui acord și în dependență de situație, acordul poate fi înlocuit cu hotarirea de judecată, sau în caz că sunt îndeplinite... mai detaliat condițiile, puteți decădea din drepturile părintești, atunci nu e necesar careva acorduri.

07 may 2020