Daca mama e angajata, concediul de maternitate il poate lua tata?

08 october 2018 145

Ambii parinti sunt angajati, insa la tata salariul este mai mare. Poate lua tata concediu pentru ingrijireaa copilului?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Concediul pentru încrijirea copilului poate fi solicitat de oricare dintre părinți.

08 october 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Paralegal
  • Other violations

Salutare

Conform al. 4, art. 124, Codul Muncii:
(4) Concediul parţial plătit pentru îngrijirea copilului se acordă, în baza unei cereri în formă scrisă, tatălui copilului ori unuia din bunici sau unei alte rude care se ocupă nemijlocit de îngrijirea copilului, precum şi tutorelui...

Servus

09 october 2018