Daca parintii sunt casatoriti, este nevoie de acordul ambilor pentru ca minorul sa calatoreasca peste hotare cu o terta persoana?

27 february 2023 18

Buna ziua. Parintii unui minor sunt casatoriti. Este nevoie de acordul scris al ambilor parinti pentru ca minorul sa calatoreasca peste hotare cu o terta persoana?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună. E deajuns doar acordul unuia dintre părinți întocmit notarial.

Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova doar însoţiţi de unul din părinţi, de reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţia reprezentantului legal, autentificată... mai detaliat notarial. În declaraţie va fi indicat scopul călătoriei, durata de şedere şi ţara de destinaţie.

Reprezentant legal este persoana desemnată, potrivit legii, să exercite drepturile şi să îndeplinească obligaţiile părinteşti faţă de copil până la atingerea majoratului.

Minorul trebuie să dețină paşaport individual.
În situația în care pleacă peste hotare cu o persoană terță, persoana însoţitoare va prezenta
declaraţia unuia dintre părinţi sau a reprezentantului legal prin care va fi exprimat acordul de însoţire a copilului în statul sau statele de destinaţie, vor fi prezentate perioada de şedere şi datele de identitate ale însoţitorului

27 february 2023