Daca pot trece liber hotarul

16 april 2019 23

Buna ziua! Întrebarea mea: mă aflu în Germania si vreau sa stiu daca ma pot duce in Moldova cu mașina unui prieten (cu nr. nemtesti) fara probleme, fara procura sau careva imputernicire. Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Mariana

Legile Republicii Moldova permit ca o altă persoană să conducă un mijloc de transport ce nu-i aparține fără a avea asupra sa acte care confirmă acordarea acestui drept. De către proprietarul bunului.

Printre altele, procura niciodată nu a dat dreptul și nici actualmente cu conferă dreptul de a conduce un... mai detaliat mijloc de transport deoarece, procura are o altă destinație.

16 april 2019