Dacă se schimbă ora, se schimbă și graficul de munca?

29 october 2019 29

Acum, pe timp de iarna, gradinitele în sate au dreptul să lucreze mai puține ore pentru că s-a schimbat ora? La noi in sat au motivat că ajung copii pe întuneric și vor lucra mai puțin cu jumate de ora. Au acest drept?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
nu sunt asemnea prevederi, este vorba de administrația instituției, astfel, vă adresați la primărie, dacă nu se soluționează, mergeți la consiliul raional, în cel mai rău caz, informați Ministerul Educației prin notificare scrisă

31 october 2019