Daca trăiești în concubinaj și cumperi careva lucruri, cand te desparți cum se împart?

20 march 2018 122

Am trăit în concubinaj și am cumpărat un calculator in credit pe numele concubinului. Acum nu mai trăim și el dorește să-mi ia calculatorul. Am dreptul să pretind la calculator sau nu?

Jurist comments 2

Octavian Cazac
  • Advocate

Concubinajul nu produc nicio consecinţă juridică în ochii legii.
*
Dacă concubinul a cumpărat un computer din banii proprii (chiar şi împrumutaţi de la bancă), computerul este al său.

21 march 2018
Arsen Saruhanean
  • Advocate
  • Other violations

În relaţia de concubinaj, între parteneri nu există drepturi și obligaţii ca între soţi. Spre exemplu, fiecare își poate părăsi partenerul de viaţă atunci când consideră necesar, fără a parcurge vreo procedură legală, cum este cerut de lege în cazul desfacerii căsătoriei. În ţara noastră relaţia de concubinaj nu... mai detaliat este recunoscută de lege.
Principalele efecte ale concubinajului sunt:
- de ordin moral – care implică convieţuirea paşnică şi respectarea drepturilor reciproce;
- de ordin parental – recunoscând principiul egalităţii în drepturi a copiilor născuţi din concubinaj în raport cu cei din căsnicii legale;
- de ordin contractual – în eventualitatea în care concubinii sunt părţi ale unor raporturi contractuale.
Anume de aceea răspunsul va fi următorul - Dumneavoastră aveți dreptul să pretindeți la calculator, fiindcă ați cumpărat cu banii proprii.

21 march 2018