Darea în chirie a unui bun personal

31 august 2022 26

Bună ziua. Am câteva bunuri personale pe care doresc să le dau în chirie, deoarece nu le folosesc.
1. Pot încheia un contract de închiriere, dacă nu am o persoană juridică care să încheie contractul?
2. În caz că se încalcă condițiile, pot acționa legal împotriva persoanei cu care închei contractul?
3. Am voie să cer datele din buletin pentru a completa contractul?

Jurist comments 2

Elena Botnaru
  • Advocate trainee

Da, în urma încheierii unui contract înregistrat la organele competente.

01 september 2022
Elena Botnaru
  • Advocate trainee

Datele cu caracter personal sunt prelucrate în conformitate cu legislația în vigoare, în momentul întocmirii contractului prin exprimarea expresă a consimțământului persoanei vizate.

01 september 2022