Datoria confirmata prin discutia pe Viber

02 may 2017 78

Am imprumutat la bun cuvint acum un an si 3 luni bani, acum nu imi pot intoarce banii inapoi, ca dovada pot arata discutia prin VIBER ca recunoaste ca are datorie fata de mine. Port discutiile de reintoarcere a banilor deja de un an, la care de fiicare data primesc doar raspunsul ca sa astept. Este vreo modalitate legala cum sa actionez fie sa inaintez o cerere la politie sau alte posibilitati ca sa imi recuperez banii? Merge vorba de 600 euro si 1500 lei.

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Advocate

Ion, discutiile date vor reprezenta probe intr-un proces de restituire a datoriei (material expus cu litere prin mijloace de comunicare ce permit citirea informatiei - se califica drept "inscris). Este important sa expediati debitorului o cerere de restituire a imprumutului, preferabil prin scrisoare avind confirmare de receptie (aviz) inainte... mai detaliat sa va adresati in instanta de judecata.

02 may 2017