Datoria neachitata

22 april 2022 149

Buna ziua. Am aflat ca recent a fost modificata legea privind organizatiile de microfinantare. Aceste modificari se aplica si celor care au acumulat datorii pana la intrarea lor in vigoare sau doar viitorilor imprumutati?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Bună ziua Artur. Legislația civilă nu are efect retroactiv. De aceea, se aplică legislația care este în vigoare la începerea contractului dacă contractul sau legea specială nu prevede altfel. Urmează de văzut care anume modificări aveți în vedere.

24 april 2022