Datoria unei persoane decedate

23 june 2021 65

Buna ziua. Tata a decedat 10 ani in urma. Recent am primit o scrisoare de la Orange pe numele lui cum ca ar avea o datorie in marime de 81 lei. Cum sa procedez in aceasta situatie: sunt obligata sa achit datoria tatalui, sau aceasta datorie a devenit cumva "stinsa" odata cu decesul lui?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Ana,

Pentru datoriile persoanei decedate raspunde moștenitorii in limita cotei moștenite. Daca Dvs sunteti unicul mostenitor, Dvs raspundeti integral pentru datoriile persoanei decedate. Respectiv este obligati Dvs deja sa achitati datoria. Insa consider ca creditorul s-a adresat tardiv cu cererea de achitare a datoriei, or, din momentul decesului a... mai detaliat trecut 10 ani.

O zi buna!

24 june 2021