Datorie achitata integral

27 january 2023 65

Buna ziua. Am o datorie mai veche la o companie nebancara. A avut loc judecata, dosarul a ajuns la executor. Intre timp, am achitat toata suma decisa de instanta, dar mi-a venit o scrisoare cum ca am de platit aceeasi suma si ca vor pune sechestru pe bunuri. Cum e posibil asa ceva? Chiar pot sa puna sechestru, daca am achitat tot ce a dispus instanta?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună Ziua.
Posibil există o reținere a corespondenței între OCN și executor, astfel organizația de creditare nebancară nu informat executorul despre executare sau nu a retras titlu executoriu.
Cu confirmarea achitării acestei datorii mergeți la executor și verificați cînd a fost pornită procedura de executare.
Dacă dumneavoastră ați achitat înainte ca procedura... mai detaliat de executare să fi fost intentată atunci nu trebuie să achitați mai mult nimic or asta ar fi temei de refuz în primirea titlului executoriu.
Dacă achitarea a fost făcută după intentarea procedurii de executare va fi necesar să achitați și cheltuieli de executare.

Codul de executare prevede:
Articolul 61. Refuzul de a intenta procedura de executare

(1) Executorul judecătoresc poate refuza intentarea procedurii de executare dacă:
f) documentul a fost executat.

28 january 2023