Datorie ajunsa la executor

30 august 2022 125

Bună ziua. Am primit un titlu executoriu, am fost la executor si acesta mi-a cerut sa achit suma stabilita de instanta in timp de 4 luni. Suma in cauza e mare si i-am explicat ca nu voi putea achita. Executorul mi-a zis ca imi va intenta dosar contravențional dacă nu achit jumate din datorie timp de o lună. Poate face asa ceva? Ce sa fac daca nu am posibilitate sa achit?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Noroc S. eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul contravențional Articolul 318. Neexecutarea hotărîrii instanţei de judecată

(1) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare a hotărîrii instanţei de judecată ori a documentului executoriu menționat la art. 11 lit. c) sau d) din Codul de executare

se sancţionează cu amendă... mai detaliat de la 30 la 60 de unităţi convenţionale.

(2) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare de către o persoană cu funcţie de răspundere a documentelor indicate la alin. (1) ori împiedicarea executării acestora

se sancţionează cu amendă de la 120 la 180 de unităţi convenţionale.

30 august 2022
Elena Botnaru
  • Advocate trainee

OPORTUN AR FI SĂ SOLICITAȚI AMÂNAREA\SUSPENDAREA PROCEDURII ȘI PLATA EȘALONATĂ, art.252 CPC.DE ASEMENEA, SOLICITAȚI SĂ VĂ COMUNICE DREPTURILE ȘI OBLIGAȚIILE ÎN CONFORMITATE CU ART.44*CE.

30 august 2022