Datorie ajunsă la executorul judecatoresc

03 march 2020 160

Buna ziua. Tatal meu are o datoriei în mărime de 11.000 de lei pentru un credit, dosarul e la executorul judecatoresc. Tata nu lucrează oficial și nu poate achita toată suma odată. Vreau să întreb care vor fi acțiunile executorului judecatoresc, acesta va cere toata suma odată sau tata va putea achita datoria în rate? Mersi.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Andrei,

Sigur, puteți solicita executorului eșalonarea datoriei, și în cazul în care executorul și creditorul o să fie deacord atunci puteți încheiea o tranzacție.

03 march 2020