Datorie cu termen

10 july 2019 44

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, daca am imprumutat de la un prieten 2.000 lei si l-am rugat sa-i intorc datoria timp de 2 luni, dar la un moment dat ma telefonează și ma amenință că dacă nu ii întorc datoria, apoi ma da la politie - ce consecințe pot să urmeze? Ajutați-ma, va rog, cu un sfat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Stimate D-le Anatolie,
Potrivit Convenției Europene pentru apărarea Drepturilor Omului și Libertăților Fundamentare persoana nu poate fi atrasa la răspundere penala pentru neexecutarea unei obligații cu caracter pecuniar.
Doar în cazul existenței unei hotărâri/ordonanțe judecătorești și neexecutarii intenționate, eschivarii de la executare, inclusiv prin ascunderea bunurilor și veniturilor persoana poate fi... mai detaliat atrasa la răspundere penală.

Creditorul s-ar putea adresa în instanța de judecată, însă, acesta urmează sa demonstreze încheierea între el și dvs a unui contract de imprumut și transmiterea efectivă de către creditor debitorului a sumei X cu împrumut care, fie este gratuit, fie este oneros.

Succes.

10 july 2019