Datorie de la fostul administrator

28 april 2023 34

Buna ziua! În 2018 am procurat un magazin. Magazinul a activat 3 luni, dupa care l-am inchis. Fostul administrator avea o datorie la Regia Autosalubritate. Aceasta datorie a ajuns la executor. Toate scrisorile, timp de 4 ani, vin pe adresa mea. Eu nu am fost la Autosalubritate, nu am semnat niciun contract cu ei, fapt pe care l-am explicat executorului. Executorul insista sa achit eu datoria si ma ameninta ca, in caz contrar, imi va aplica sechestru pe bunurile ce imi apartin. Cine trebuie sa achite aceasta datorie: eu sau administratorul care a semnat contractul cu Autosalubritatea? Cat timp executorul poate sa urmaresca executarea?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua.
Datoria este a persoanei juridice, nu a administratorului.
Dacă a ajuns la executor, solicitați copia titlului executoriu, acolo scrie cine trebuie să plătească.
Executorul nu are un termen limită de executare.

29 april 2023