Datorie la credit

12 march 2020 140

Buna ziua. Am luat un credit de la o companie de microfinantare si dosarul a ajuns la compania de colectorii. Acestia imi spun ca daca nu achit macar jumatate de suma atunci imi va veni acasă polițistul de sector si executorul judecătoresc. Ce consecinte poate avea această situatie? Pot sa-mi deschida dosar penal pe nume meu dacă nu achit?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Anatol,

Dosar penal nu poate fi deschis pentru neachitarea creditului.

Doar pentru escrocherie, dacă sunt elementele infracțiunii.

13 march 2020