Datorie la credit pentru telefon

05 august 2020 121

Bună ziua. Câteva luni în urmă am luat un telefon în credit. Am achitat numai două luni, dar din cauza pandemiei am pierdut serviciul şi nu am avut posibilitatea să plătesc mai departe. Am restanță de 3 luni şi creditorul mi-a spus că dacă nu achit până pe 07.08.20, voi fi dată în căutare şi vor deschide un dosar penal. Au cerut să achit suma totală de 15.000 lei şi nu în tranșe. Chiar pot să pornească dosar penal? Ce pot face în această situație? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Pe platforma este posibilă identificarea de intrebari cu răspunsuri asemănătoare, mai folositi căutarea.
Dosar penal doar in cazuri exprese de eschivare vădită, din practica, acestea sunt o raritate, or nu trebuie co fundata eschivarea de la executare cu imposibilitatea.
Cit tine de suma, incercati reeșalonarea, contrar nu prea are ce va face... mai detaliat daca nu aveti bunuri sau conturi bancare.

05 august 2020