Datorie la executor judecătoresc

10 may 2020 260

Buna ziua. Am nevoie de ajutor. Am mai multe credite si le achit, dar un dosar a ajuns la executorul judecătoresc care a pus sechestru pe contul salarial si a extras niste bani de pe acest cont salarial. Eu am semnat un angajament precum ca o sa achit in fiecare luna cate 2.500 lei, dar de aproape un an nu am achitat. Ce poate sa faca executorul: sa deschida dosar penal pentru neachitare? Risc sa ajung la închisoare?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna ziua Aliona,

Nu. Dosar penal nu o sa va deschida. Executorul o sa continue sa extraga banii de pe contul Dvs. pina datoria nu o sa fie stinsa.

11 may 2020
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Există nuanțe contravențional
Articolul 318. Neexecutarea hotărîrii instanţei de judecată

(1) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare a hotărîrii instanţei de judecată ori a documentului executoriu menționat la art. 11 lit. c) sau d) din Codul de executare

se sancţionează cu amendă de la 30 la 60 de unităţi convenţionale.

Penal
Articolul 320. Neexecutarea... mai detaliat hotărîrii instanţei de judecată

(1) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare a hotărîrii instanţei de judecată, dacă aceasta a fost comisă după aplicarea sancţiunii contravenţionale,

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 650 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 200 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani

Sigur, este vorba doar de neexecutare vădită, intenționată și nu în cazul existenței imposibilității de executare.

Contravențional puteți fi sancționat, cauze de genul dat sunt o sumedenie la judecătorie, sancționare penală, cel puțin din practică, nu am întâlnit, dar și sunt dificil de aplicat, însă nu ireale.

11 may 2020