Datorie la postul de munca

11 june 2019 29

Buna! Am fost angajat ca barmen intr-o cafenea, am lucrat 5 saptamani fara odihna si la un moment dat am lasat lucrul si mi-am deconectat telefonul. Peste o saptamana de la asta, ma anunta ca am minus 14.000 lei la bar. I-am intrebat la care anume produse s-a acumulat datoria respectiva, dar n-am primit raspuns. Patronii au inaintat cerere la politie. Eu sunt ferm convins ca mi s-a facut special asta.

Jurist comments 2

Dumitru Barbaroș
  • Advocate

Andrei, salut!

În această situație, administratorul barului urmează să probeze modul în care s-a format această datorie, precum și să probeze că anume Dvs. vă faceți vinovat de ea.

Ca o primă recomandare: La momentul când veți fi citat la poliție pentru a depune declarații - nu declarați nimic și citiți foarte... mai detaliat atent dacă vi se dă să semnați ceva.

12 june 2019
  • Advocate

Când vă veți prezenta pentru a da declarații, indicați în procesul verbal că doriți să dați declarații și undeva mai jos indicați că solicitați un termen de 1zi pentru a vă reaminti ce și cum a fost. Deja după ce ați făcut cunoștință cu ceea ce vă se incrimiează, v-ați... mai detaliat amintit careva detalii, ați stabilit tactica apărării mergeți și depuneți declarațiile.

Recomand să mergeți cu un avocat.
Succes!

13 june 2019