Datorie și plângere la poliție

11 may 2020 224

Buna ziua, stimați juriști. Am o datorie fata de o companie de microfinantare si dosarul a ajuns la compania de colectori. Acestia imi spun ca daca nu achit datoria, ma vor ancționa in judecata si vor depune o plângere la poliție pentru escrocherie. Datoria s-a acumulat din anul 2016. Ce pot ei sa faca? Chiar risc sa ma închidă la pușcărie?
Va multumesc frumos.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna ziua Aliona,

Ei vă sperie ca sa achitati datoria. Nu au ei temei sa depuna plingere la politie.

Inregistrati convorbirile telefonice si amenintatire lor. Deja Dvs o sa puteti depune plingere pe colectori pentru actiunile lor abuzive.

12 may 2020
  • Legal consultant

Pentru o consultatie mai detaliata va sunt la dispozitie.

12 may 2020