Datorie stinsa, pretentii noi

16 march 2023 61

Buna ziua. Am avut un credit pe care nu l-am achitat la timp si din acest motiv am avut probleme. Intr-un final, am achitat datoria, plus onorariul si cheltuielile executorului judecatoresc, dupa care toate conturile mi-au fost deblocate. M-a sunat, insa, un domn de la compania de colectori care m-a anuntat ca as mai avea o datorie fata de compania de microfinantare. Acesta mi-a explicat ca din momentul demararii procesului si pana la data stingerii datoriei s-a mai adunat o suma (presupun ca penalitati). Eram gata sa achit suma pretinsa de domnul mentionat si i-am scris sa-mi dea detaliile contului pe care sa fac achitarea, dar el insista ca imi va da aceste detalii doar in momentul in care voi fi la banca. Am vrut sa stiu daca aceasta situatie este legala. Imi pare foarte ciudat comportamentul acestui domn.

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună. Era necesar să înainteze o cerere scrisă în acest sens. Dvs deja ați achitat datoria de bază și toate celelalte sume în procedura de executare. Dacă erau penalități, tot în procedura de executare trebuia să fi fost cerute.

17 march 2023
  • Advocate

Anna, ca să dai un răspuns cert, trebuie de precizat care a fost hotărârea judecătorească, suma creditului, suma achitată executorului judecătoresc..........oricum, doar nu achiți tot ce-ți spune un oarecare ..........corect spus, să formuleze o pretenție în scris, cu trimitere la norme juridice, apoi, ținând cont de hotărârea judecătorească, vom putea... mai detaliat aprecia dacă mai pot încasa ceva de la tine..........o prevedere din Codul de executare: Cererea privind calcularea sumelor rezultate din întîrzierea executării poate fi depusă doar executorului judecătoresc ce deţine documentul executoriu prin care se stabileşte obligaţia principală, pînă la stingerea acesteia...............(2) Încheierea executorului judecătoresc se emite, în condiţiile alin.(1) al prezentului articol, doar la momentul încasării/executării sumei obligaţiei principale.............................mai sus e scris până la stingerea acesteia, ceea ce se poate de apreciat că, deja, executorul judecătoresc nu mai poate emite așa încheiere.........................oricum, orice încheiere a executorului judecătoresc poate fi contestată.........părerea mea, aspectele de mai sus nu pot ignora prevederile LEGII Nr. 202
din 12-07-2013 privind contractele de credit pentru consumatori, care conține unele norme juridice prin care se limitează suma ce poate fi încasată de creditor................

17 march 2023