Datorii față de stat

23 march 2022 63

Bună ziua. În 2014 am absolvit Academia Militară și eram obligat să lucrez 5 ani pentru stat, însă eu am lăsați acest serviciu. Am fost informat că trebuie să achit 235.000 lei pentru studii. Judecata am pierdut-o și acum sunt obligat să achit și cheltuielile de judecată. Nu am posibiliatatea să achit aceste datorii. Care sunt consecințe? Voi fi tras la răspundere penală?

Jurist comments 1

Irina Burac-Mihalachi
  • Advocate

Bună ziua!

Unica soluţie care poate fi acceptată de către Ministerul Apărării este să încheiaţi cu ei un acord privind achitarea eşalonată a sumei acumulate, adică achitarea în rate.

24 march 2022