Datorii formate 10 ani in urma si posibilitatea de insolvabilitate ca persoana fizica

04 october 2020 44

Eu am avut o intreprindere individuala. Din 2010 intreprinderea nu activeaza, deoarece a ramas fara incaperea pe care a inchiriat-o pana atunci. Din lipsa de lichiditate, nu am fost in stare sa ma achit cu toti creditori. Pot cumva sa declar insolvabilitate?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
în cazul cînd există imposibilitatea de plată, e posibil declararea insolvabilității, doar că în cazul ÎI luați în calcul că intervine răspunderea inclusiv cu bunurile proprii..

07 october 2020