Datorii la achitarea pensiei alimentare si la credite

30 june 2021 42

Buna ziua. Am datorii la achitarea pensiei alimentare (mai mult de 100.000 lei), plus credite nerambursate. In prezent ma aflu peste hotare. Ce risc in legatura cu datoriile mentionate? Vreau sa stiu la ce sa ma astept la intoarcerea in Moldova. Va multumesc.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Grigore,

Executorul judecatoresc o sa intreprinda mai multe masuri prevazute de Codul de executare, si anume:

a)să aplice sechestru pe mijloacele băneşti sau pe bunurile debitorului;
b) să interzică debitorului de a săvîrşi anumite acte;
... mai detaliat c) să interzică altor persoane de a transmite debitorului bunuri sau de a îndeplini faţă de el alte obligaţii;
d) să interzică persoanelor fizice şi juridice, indiferent de tipul de proprietate şi de forma juridică de organizare, efectuarea anumitor acte în privinţa debitorului sau a bunurilor lui, inclusiv a bunurilor care vor fi dobîndite în viitor, care ar putea duce la împiedicarea executării documentului executoriu.

La fel executorul poate calcul dobânda de intirziere pentru neexecutarea titlului executoriu.

O zi buna!

01 july 2021