Datorii la agentul termic

06 august 2020 203

Bună ziua. Intentionez sa cumpar un apartament, dar proprietarul are datorii la agentul termic de 7.500 lei. Am următoarele întrebări: Poate proprietarul să vândă apartamentul, dacă există aceste datorii? Notarul perfectează actele daca sunt datorii? Pot aceste datorii să fie stinse ulterior de către noul prorietar prin înțelegere amiabilă între vânzător și cumpărător?

Jurist comments 1

Triboi Mihai
  • Legal consultant

Bună ziua!

Vânzătorul poate dispune de apartament chiar și cu aceste datorii. Important ca la momentul încheierii contractului vânzătorul să le dezvăluie cumpărătorului. Acest fapt poate fi chiar în contract inclus.
Odată ce cumpărătorul știe despre aceste vicii și le acceptă, acesta este decăzut de drepturile pe care le are din... mai detaliat existența acestor vicii. Notarul nu ar trebui să refuze încheierea contractului.

07 august 2020