Datorii la credit

26 march 2018 1394

Am un credit luat de la o companie de finantare, am intarziat cu achitarea ratelor si au reziliat contractul, astfel trebuie sa achit aproximativ 40.000 MDL odata. Nu am aceasta posibilitate si vor sa ma dea in judecata. Creditul nu este gajat, nu am imobile, am viza de resedinta la casa parintilor. Pot recurge la luarea imobilului sau a bunurilor din casa parintilor?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna D-le Sergiu,
Creditorul nu are nici un drept și nu poate să solicite ulterior executorului judecătoresc punerea sub sechestru a bunurilor părinților dvs.
Casa și celelalte bunuri le aparțin părinților care nu au de a face nimic cu obligațiile pecuniare pe care vi le-ați asumat dvs., și creditorul nu poate face... mai detaliat nimic.
Țin să vă previt că pentru neexecutarea intenționată sau eschivarea intenționată de la executarea unei hotărâri judecătorești va atrage după sine mai întâi aplicarea unei sancțiuni contravenționale, după care și atragerea la răspundere penală.
Aceasta, dacă sunteți un debitor de rea credință și special ascundeți bunurile și veniturile dvs pentru a nu achita creditorului sumele ce i se cuvin.
Chiar dacă o să declarați oficial că aveți doar suma X salariu, iar în realitate sunteți remunerat cu mai mult, riscați să fiți atras la răspundere penală, inclusiv și angajatorul dvs. pentru fals în acte și altele.

26 march 2018
Gheorghe  Botezatu
  • Advocate

Initial compania va trebui sa recurga la judecata. Dupa ce hotarirea va deveni irevocabila se vor adresa la executor. In cadrul executării dupa epuizarea termenului de executare benevola se va purcede la executare silita - care este personala - si poate fi indreptata in privinta bunurilor ce apartin Dvs. si... mai detaliat nu altor persoane. In rest probabil ar merita sa examinati posibilitatea sa negociati cu compania un contract de tranzactie prin care sa solutionati situatia amiabil inclusiv sa stabiliti termeni esalonati de achitare a restantelor.

26 march 2018