Datorii la credit

19 april 2019 289

Buna! Am asa o intrebare: mama mea a luat un credit in suma de 28.000 lei si n-a achitat timp de 5 luni. Acum ne ameninta cu politia (mama mea are 60 de ani). Suma totala a crescut la 90.272,55 lei. Am venit cu o propunere la ei ca sa le achit cate 4.000 lei, dar ei imi cer suma intreaga. Spuneti-mi, va rog, ce riscuri exista in asa situatie?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Doina

Mama dvs a contractat un credit de la o bancă comercială său un împrumut de la organizație de creditare nebancară(de microfinanțare)?

Această creștere vertiginoasă a datoriei totale până la i suma mai mare de 90 mii vorbește despre faptul ca în acel contract exista clauze abuzive, este prevăzută o dobânda... mai detaliat contractuala exagerată, o penalitate care, este posibil sa fie aplicată și asupra dobânzii contractuale, și chiar posibil să fi fost admis și anatocismul ceea ce nu se admite.

În dependență de ceea ce prevede contractul, cum acesta a fost negociat, dacă s-au negociat clauzele, ați putea înainta o acțiune în instanța de judecată pentru a anula anumite clauze, după caz, clauză penală, a reduce dobânda contractuală sau altele.
Totul depinde de conținutul contractului și cum au avut loc negocierile până la încheierea contractului respectiv.
Nu recomand să așteptați ca creditorul să se adreseze primul în instanța de judecată cu o acțiune împotriva dvs privind încasarea datoriei și atunci abia sa depuneți o acțiune reconvențională, ci să acționați prima.

19 april 2019