Datorii la credite

12 april 2023 120

Buna ziua. Tatal meu are datorii la credite luate la companii nebancare. El este pensionar si primeste pensia la officiul postal. Pot creditorii sa-i opresca pensia?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua.
Codul de executare prevede:
Articolul 22. Drepturile şi obligaţiile executorului judecătoresc

(1) Executorul judecătoresc este în drept:
q) să urmărească mijloacele băneşti ale debitorului (atît în numerar, cît şi de pe conturile lui bancare) şi veniturile lui (salariul, pensia, bursa, alte venituri) şi să exercite controlul asupra corectitudinii în executarea indicaţiilor sale... mai detaliat privind urmărirea mijloacelor băneşti şi a veniturilor debitorului;

13 april 2023