Datorii la credite

23 march 2023 191

Bun[ ziua! Câțiva ani in urma am contractat 2 credite mari de la o banca. Când îmi rămăsese să rambursez suma de 19.000 lei, din anumite motive am încetat achitarea. După o perioada de aproximativ 3 ani mi-a venit o scrisoare la domiciliu precum că trebuie să achit datoria, altfel voi fi acționat în judecată. Când am luat legătura cu creditorul, am aflat că datoria se ridică la 48.100 lei, plus alte cheltuieli. Cât de legală este suma amintită și ce as putea întreprinde pentru ca ea să fie micșorată, astfel ca să fiu in stare s-o achit?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua. Restul sumei constituie penalitatea contractuală. Trebuie de analizat contractele de împrumut pentru a analiza clauzele contractuale privind răspunderea în caz de neexecutare.

24 march 2023