Datorii la onorariul executorului judecatoresc

24 november 2020 100

Buna ziua. In anul 2015 am inaintat in judecata o cerere pentru partajarea casei de locuit, care ne apartinea mie si fostului sot, cu care suntem in divort. El se afla peste hotarele tarii de circa 20 ani. Conform hotararii judecatoresti, pentru partajare si intocmirea documentelor eu am achitat la stat toate cheltuelile, care mi s-au spus sa le achit, inclusiv executorului judecatoresc. Fostul sot nu a achitat pana in prezent executorului judecatoresc nimic, deoarece nu se afla in tara si nu stiu nimic despre el. Care pot fi consecintele neachitarii datoriei care ii revine? Poate creste penalitatea sumei incluse la acel moment, daca el nu este la curent si nu a semnat niciun document ? Va multumesc mult.

Jurist comments 1

Viorel Dodan
  • Advocate

Referitor la achitarea taxei de stat , cheltuieli de efectuare a expertizei si alte sume de bani incluse in hotarirea judecatoreasca de partaj desi d-voastra ati achitat tot , iar fostul sot n-a achitat nimic, acest bani oricum vor trebui achitati inclusiv onorariul executorului judecatoresc. Pe 1/2 cota pare din... mai detaliat imobil ce ii apartine fostului sot cu siguranta ca este aplicata masura de asigurarea si anume Secestrul, astfel nimeni nu va ridica acest sechestru pina la achitarea deplina a acestor cheltuieli. La fel referitor la penalitati si dobinda de intirziere, anume la plata taxei de stat nu se percepe dobinda si penalitati atit timp cit creditorul adica STATUL nu va cere de la executorul judecatoresc prin cerere acest lucru. Nici un executor judecatoresc nu calculeaza dobinda si penalitate fara a fi cererea creditorului urmaritor in acest sens. Astfel spus chiar daca sotul nu cunoaste nimic despre aceste datorii, oricum la momentul in care va dori sa instraineze acest bun,va dori sa efectueze alte miscari, cu siguranta ca va afla fie de la Politia de Frontiera cind va dori sa traverseze frontiera MD in cazul in care executorul judecatoresc la anuntat in cautare pe debitor sau daca de catre instanta de judecata a fost aplicata interdictia de a parasi tara, fie de la Cadastru, fie de la alt organ el odata si odata tot va afla de aceste datorii.

22 february 2021