Datorii la plata pensiei alimentare

05 may 2022 208

Buna! Sotul meu are restante la achitarea pensiei alimentare, care a fost stabilita de instanta de judecata in marime de 1.200 lei pe luna. In ultimii 8 ani, a achitat doar 8.000 lei, iar in prezent se afla peste hotare. Cand revine in tara, poate fi tras la raspundere sau il pot obliga cumva sa achite datoria acumulata in acesti 8 ani?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Desigur, urmează sa solicitați executorului printr-o cerere să facă un calcul al restantelor pentru perioada care nu a achitat, totodata, solicitarea aplicării interdicției soțului de părăsi țara cind se întoarce ca măsura de asigurare.

O alta soluție care vo recomand este sa va angajați un avocat și sa va... mai detaliat adresați in instanța de judecată cu o cerere privind majorarea cuantumului pensiei alimentare deoarece la moment suma de 1200 lei este o sumă derizorie iar copilul necesita mult mai multă susținere financiară.

La caz, Dvs puteți iarăși prin intermediul unui avocat solicita în instanța de judecată decăderea din drepturile parintesti pentru neplata pensiei alimentare timp de 8 inclusiv eschivarea de executarea obligațiilor parintesti.

În caz de necesitatea mă puteți contacta.

05 may 2022