Datorii la salubritate

22 january 2020 64

Buna ziua. Este o casa pe pamant, care din anii comunisti a fost divizata in doua parti, ca fiind apartamente separate care apartineau la doua persoane diferite. In 2015 detinatorii primei jumatati au cumparat a doua jumatate a casei. Pana in prezent vine factura cu datorii la salibritate in marime de 1.700 lei pe numele fostei propietare care este decedata din 2006. Acum, persoana care a procurat a doua parte este terorizata de catre cei de salubritate ca trebuie sa achite datoria ceea de prin anii 2000 pana in prezent. Spuneti-ne, va rog, noii proprietari sunt datori sa achite datoria care de fapt s-a format pe timpul cand ei nu erau proprietari? E legala cererea delor de la salubritate?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Nu au nici un drept, pot sa pretinda daca sunteti rude.
Termenul de prescriptie este de 3 ani.
persoana fizică a decedat şi nu mai există persoane obligate prin lege să onoreze obligaţiile acesteia;

22 january 2020