Datorii neachitate din cauza condamnarii penale

11 october 2018 62

Am luat de la o companie GSM in 2013 un telefon mobil cu abonament. In total trebuia sa achit 3.500 lei. Tot in anul 2013, am fost arestat pe un dosar penal si condamnat pe 6 ani. Acum am fost eliberat si am fost chemat la executorul judecatoresc ca sa achit suma de 8.000 lei. Au sechestrat apartamenul in care am viza de resedinta, dar acolo nu locuiesc deja de 10 ani. Ce pot face sa achit o suma mai mica? Doar nu m-am eschivat de la ei. In tot acest timp m-am aflat la penitenciar si nu am primit nicio scrisoare de la ei. In penitenciar lucram oficial si puteam achita in rate. Ce solutie imi recomandati?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Din păcate dvs urma să vă folosiți de drepturile dvs cu bună-credință, având o obligație prezumată de a manifesta diligență și atitudine activă ceea ce înseamnă că să vă interesați de soarta creditului și să împuterniciți o persoană prin procură spre ex să vă reprezinte în raport cu companie,... mai detaliat anume pe capatul de acțiune care doriți dvs.

Suma de 8000 de lei sunt dobânzile de întârziere pentru toată perioada de de la scadență adică data limită când trebuia sa achitați plus penalități dacă ați avut stabilită astfel de clauză.

Dvs nu puteți pretinde la o sumă mai mică deoarece dacă a-ți fost contactat de executor, reiese că există deja o hotărâre judecătoreasca de încasare a datoriei de la dvs .Puteți solicita doar o reducere a clauzei penale dacă aceasta este existentă și isntața întradevăr va hotărî că este excesivă.

11 october 2018
Andrei Domenco
  • Advocate

Cu titlu de adăugire, cu privire la sechestrul aplicat asupra apartamentului unde aveți viza de reședință, executorul judecătoresc ilegal a aplicat o astfel de măsură deoarece urma să aplice doar asupra bunurilor care vă aparțin cu drept de proprietate, astfel, vă puteți adresa cu o cerere către acesta de anulare... mai detaliat a măsurii asupra imobilului dat pe motiv că nu sunteți proprietarul apartamentului.

11 october 2018