Datorii transmise la biroul de colectare

30 november 2021 47

Buna ziua. Am datorii si dosarul a ajuns la biroul de colectare a datorilor. Este posibil sa vina executorul judecatoresc si sa aplice diferite masuri fara sa fi avut loc judecata? Sau trebuie totusi sa alba loc judecata mai intai?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

În primul rând companiile de colectare și executorul judecătoresc sunt doua entități diferite, prima de jure fiind fără statut legal.

Executorul poate aplica măsurile doar în cazul când există o hotărâre de judecată pe care acesta o execută în baza titlului executoriu sau ca excepție în baza unui contrar care... mai detaliat conține clauză executorie autentificată notarial ceea ce înseamnă că poate fi transmisă spre executare direct executorului fără antrenarea instanței de judecată.

30 november 2021