De cand se plateste pensie pentru intretinerea copilului?

30 april 2020 155

Sunt divortat din 2019. In sedinta de judecara s-a stabilit doar desfacerea casatoriei si domiciliul copilului. Daca sotia depune cerere pentru pensie alimentara acum, peste un an, de cand sunt obligat sa o achit: de cand depunde cererea sau de cand suntem oficial despartiti?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Iata ce prevede Codul Familiei (atrageti atentia la alineat 3):

Articolul 98. Termenul de pornire a acţiunii privind încasarea pensiei de întreţinere

(1) Persoana care are dreptul la întreţinere poate porni o acţiune privind încasarea pensiei de întreţinere, indiferent de termenul care a trecut de la momentul apariţiei... mai detaliat dreptului respectiv.

(2) Pensia de întreţinere se încasează de la data adresării în instanţa judecătorească.

(3) Pensia de întreţinere poate fi încasată pentru perioada anterioară adresării în instanţa judecătorească dacă se va stabili că în perioada respectivă s-au întreprins măsuri de acordare a întreţinerii, dar debitorul întreţinerii s-a eschivat de la plata pensiei.

30 april 2020