De ce acte am nevoie ca sa inregistrez automobilul pe mine

16 december 2018 141

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, de ce acte am nevoie ca sa inregistrez automobilul pe mine in ziua de azi. De procura este nevoie?

Jurist comments 4

  • Legal consultant

Bună ziua Ruslan,

Documente necesare la reînmatricularea vehicului sunt:
1. cererea – tip de model stabilit;
2. dovada achitării taxei pentru folosirea drumurilor sau a supunerii controlului tehnic periodic de stat;
3. dovada asigurării obligatorii de răspundere civilă;
4. bonul de plată pentru serviciul respectiv;
5. buletinul de identitate al proprietarului sau al persoanei împuternicite;
6. certificatul de înmatriculare precedent;
7. documentele ce confirmă dreptul... mai detaliat de proprietate;
8. raportul testării tehnice;
9. procura (după caz);

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

16 december 2018

Procura nu am stapinul nui in tara cum sa imatriculez masina dupa mine.multumesc

16 december 2018
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna,
Legal, in lipsa stăpânului sa in lipsa unei procuri corespunzatoare este imposibil.
Poate sa vă facă o procura de peste hotare stapînul auto.

16 december 2018

multumesc

17 december 2018