De ce acte este nevoie pentru a restructura o casă veche?

21 february 2019 81

Părinții mei aveau o casă veche. Când am avut posibilitatea, am restructurat-o, cu o greșeală gravă, fără să ne informăm că e necesar să avem acte și permis pentru a restructura casa. Acuma dorim să facem actele necesare, dar nimeni nu reușește să ne explice unde să ne adresăm. Intrebarea mea este: la care autoritate este necesar să ne adresăm? Ce acte trebuie să avem? Va trebui să achităm o amendă? Dacă e posibil, aș dori să am un răspuns cât mai detaliat posibil. Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
totul depinde de situație, dacă casa a fost înregistrată la cadastru și dacă i-a fost făcută inventarierea pînă la restructurare.
contrar, urma sa țineți cont de legea
privnd calitatea în construcții http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=311715
și legea privind autorizarea lucrărilor în construcție http://lex.justice.md/md/335823/

există o obțiunea, aceasta ține de executarea unei expertize tehnice de către... mai detaliat expert în domeniul construcției cu aprobarea celor de la situații excepționale, privind corespunderea construcției rigorilor legale, în acest fel eliberînduse o confirmare, cu ulterioara înregistrare a pachetului de lucrări și actului de recepție finală la oficiul cadastral.
Foarte anevoioasă procedură

07 june 2019