De ce acte este nevoie pentru ca un minor sa se angajeze?

23 august 2019 40

De ce acte este nevoie pentru ca un minor sa se angajeze fara implicarea mamei si al tatalui (daca persoana minora nu are nici buletin)?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Persoana fizică dobîndeşte capacitate de muncă la împlinirea vîrstei de 16 ani.
Persoana fizică poate încheia un contract individual de muncă şi la împlinirea vîrstei de 15 ani, cu acordul scris al părinţilor sau al reprezentanţilor legali, dacă, în consecinţă, nu îi vor fi periclitate... mai detaliat sănătatea, dezvoltarea, instruirea şi pregătirea profesională.
Se interzice încadrarea în muncă a persoanelor în vîrstă de pînă la 15 ani, precum şi angajarea persoanelor private de instanţa de judecată de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate în funcţiile şi activităţile respective.

25 august 2019