De ce executorii nu fac nimic cu datoriile la pensia alimentara datorata copilului minor?

19 august 2020 445

Buna ziua. Fostul meu sot vrea sa plece cu actuala lui sotie neoficiala cu traiul in Spania. El are un copil minor cu mine si datorii la pensia alimentara pentru copilul nostru minor. A facut acte romanesti fara acordul meu, avand interdictie de a perfecta documentele, afirmand ca nu are copil si niciodata nu a fost casatorit. Cum e posibil asa ceva, sa lase copilul fara surse financiare, avand datorii, si sa plece cu traiul in alta tara? Va rog sa ma ajutati cu actele necesare pentru a depune o plangere ca sa nu-i permita plecarea pana nu se clarifica aici in Moldova cu intretinerea copilului. Executorii pe care i-am avut, niciunul nu se ocupa de aceasta problema. Mersi.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
interdicție de perfectare a actelor a fost anulată ca măsură de constrîngere, fiind declarată neconstituțională.
Totodată, chiar existînd asemenea interdicție, aceasta se aplică doar pentru instituțiile de stat din MD și nu din RO, pentru aplicare în RO, hotărîrea de încasare urmează a fi recunoscută în RO.

Dacă considerați că există careva... mai detaliat încălcări la etapa de obținere a actelor RO, depuneți o sesizare în acest sens în adresa consulatului RO, și informați despre fals în declarații.

21 august 2020