De ce nu mi se permite sa fac permis de conducere?

21 august 2021 62

Buna ziua. Cand eram mic, din neatentie mi-am accidentat ochiul stang. Acum doresc sa-mi fac permis de conducere, dar medicul oftalmolog de la examinarea pentru permis nu vrea sa aplice stampila si semnatura pe formular. Dupa legislatie, o persoana este apta sa conduca daca la ochiul cel rau are o acuitate vizuala de cel putin 0,1 si la cel bun 0,8 cu lentile de contact sau ochelari (daca este nevoie). Vederea mea este, fara ochelari/lentile, la ochiul rau 0,2 si la cel bun 1,0. De ce nu mi se permite sa fac permis de conducere?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna dl. Mihail, eu v-am răspuns deja această întrebare. Dacă nu mă greșesc DVS ați prezentat niște documente. Întocmiți o cerere la policlinica, care vă deservește cu menținerea din documentel indicate de DVS și lasă ei să vă răspundă oficial, că nu aveți drepturi pentru a contesta acest răspuns în... mai detaliat istanță.

23 august 2021