De ce nu pot merge in spatiul Schengen daca am interdictie pe Romania

21 august 2019 195

De ce nu pot intra in spatiul Schengen, daca mi s-a pus interdictie in Romania? Romania nu este in spatiul Schengen. De ce nu pot calatori in alte tari? Si ce trebuie sa fac ca sa pot pleca? Ce fac ca sa imi anulez interdicția sau sa micsorez termenul care mi-a fost stabilit?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Irina.

România face parte din categoria statelor care implementează aquis-ul Schengen și care sunt în proces de aderare la Spațiul Schengen. Totodată, România e conectată la Sistemul Informațional Schengen, în care poate introduce date despre persoanele care au interdicție.

Nu prea sunt șanse să anulați interdicția sau să micșorați termenul acesteia.

De... mai detaliat regulă, măsura interzicerii poate fi contestată, în termen de 10 zile de la comunicarea acesteia, la Curtea de Apel București.

16 october 2019