De la care varsta poate semna un copil?

10 april 2018 119

Copiii la scoala semneaza in catalog atuci cand se discuta regulile de securitate in vacanta. Care act juridic ar confirma ca nu este o incalcare ca elevii sa semneze in catalog, de la ce varsta?

Jurist comments 1

Cătălina Bîrsanu
  • Legal consultant

Bună ziua!

Codul Civil prevede posibilitatea copilului minor de la 7 la 14 ani de a încheia anumite acte juridice. Respectiv, articolul 22 remarcă faptul că minorul în vîrstă de la 7 la 14 ani este în drept să încheie de sine stătător:
a) acte juridice curente de... mai detaliat mică valoare care se execută la momentul încheierii lor;
b) acte juridice de obţinere gratuită a unor beneficii care nu necesită autentificare notarială sau înregistrarea de stat a drepturilor apărute în temeiul lor;
c) acte de conservare.

Astfel, dacă semnătura lui nu îi va periclita viața și credeți că se încadrează în una din exemplele date mai sus, atunci semnătura elevilor nu constituie o încălcare.

Mult succes!

11 april 2018